رابطه ی نامشروع زن و مرد چگونه است و چه قوانینی دارد؟

اگر روابط بین مرد و زنی که به سن بلوغ رسیده‌اند از طریق شرعی آن یعنی جاری شدن صیغه نباشد، رابطه ی نامشروع است که این رابطه شامل کافی شاپ، چای خوردن و قدم زدن در پارک هم  میباشد که البته عموما جوان‌ها از آنان بی اطلاع هستند.

زنا - تفاوت رابطه نامشروع – وکیل در مشهد
 رابطه نامشروع – وکیل در مشهد

غیر قابل گذشت بودن رابطه نامشروع

رابطه نامشروع از جمله جرایمی است که قانون مجازات آن را جرم دانسته و برایش مجازات تعیین کرده است، رابطه نامشروع یکی از جرایم منافی عفت میباشد که نیازی به شاکی خصوصی ندارد.

یعنی جرم رابطه نامشروع به دلیل اینکه موجب برهم زدن نظم جامعه میشود، جزء جرایم غیرقابل گذشت میباشد و در صورتیکه شاکی خصوصی نداشته باشد و یا رضایت بدهد، مجازات فرد از بین نمیرود.

مثلا اگر مردی مرتکب رابطه نامشروع شود و همسرش گذشت کند، مجازات مرد ساقط نخواهد شد ولی ممکن است مجازات کمتری در نظر گرفته شود.

ارتباط حجاب با رابطه نامشروع

انجام کاری که خلاف عفت عمومی و ناسازگار با عفت عمومی باشد نیز جرم است مثلاً پوشش غیراسلامی در کشورهای اروپایی جرم نیست زیرا خلاف رویه جامعه رفتار نشده است اما همین عمل در کشور ما جرم است و با آن برخورد می‌شود زیرا جامعه آن را قبول نمیکند و خلاف عفت عمومی است.

به همین دلیل رابطه نامشروع به معنای رابطه جنسی نمیباشد بلکه اگر کاری خلاف عفت عمومی باشد و جامعه آنرا قبول نکند نیز رابطه نامشروع است. مثلا پسر و دختری که میان آنها صیغه محرمیت خوانده نشده باشد و در یک خانه باشند، مرتکب رابطه نامشروع شده اند.

رابطه نامشروع و حق طلاق

یکی از مواردی که زن میتواند از شوهر خود طلاق بگیرد، اثبات عسر و حرج و یا ازدواج شوهر بدون اجازه زن و یا رابطه نامشروع است.

در بسیاری از موارد مردانی که ازدواج کرده اند، مرتکب رابطه نامشروع میشوند. مثلا آقایی که ازدواج کرده است با یکی از همکاران خود که خانم میباشد، بعد از ترک محل کار خود به کافی شاپ میروند و یا به منزل او میرود و ساعاتی را با او میگذراند.

در صورتیکه زن بتواند این موارد را ثابت کند، حق طلاق خواهد داشت.

مجازات رابطه نامشروع چیست : در فصل 18 قانون مجازات اسلامی با در نظر گرفتن نبود عفت و اخلاق عمومی در جرم و جرایم ها شناخته شده است و در ماده 637 این قانون نیز بیان شده است. همانطورکه میدانید حکم رابطه نامشروع با حساسیت بالایی مورد نقد و بررسی قرار میگیرد زیرا از ان دسته جرم و جرایمی استکه برای بررسی و پیگیری نیازی به شاکی خصوصی ندارد.

در رابطه بااین جرم و جرایم دادسرا بدون نیازبه شکایت شخص میتواند وارد داستان شود وموضوع رابررسی کند.

البته این بررسی طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی اجرا خواهد شد.

موضوع مهم این ماده یعنی ماده 637 قانون مجازات اسلامی این بحث عنصر مادی ان است.

یعنی (ارتباط نامشروع یا کار طرد کننده عفت بجز زنا) است.

 

رابطه نامشروع و ارث

در بسیاری از موارد اتفاق میفتد که خانمی بعد از اینکه ازدواج کرد، با یکی از همکاران مرد خود رابطه نامشروع برقرار میکند و یا مرتکب عمل زنای محصنه میشود.

در صورتیکه شوهر این خانم بتواند رابطه نامشروع و یا زنا را اثبات کند، ارتباطی با سهم الارث خانم نخواهد داشت.

مثلا مردی از همسر خود به جرم رابطه نامشروع شکایت میکند. بعد از رسیدگی در دادگاه، اثبات میشود که خانم رابطه نامشروع داشته است.

در این میان شوهر فوت میکند و یک خانه و یک ویلا از خود بجا میگذارد. زمانیکه وراث قصد تقسیم ارث را داشته باشند، با وجود اینکه همسر ایشان رابطه نامشروع داشته است ولی از شوهر خود ارث خواهد برد.

رابطه نامشروع و مهریه

زمانیکه مرد و زن عقد میکنند، مهریه در سند ازدواج مشخص میشود. در طول دوران زندگی و یا زمانیکه مرد قصد دارد زن خود را طلاق بدهد، زن میتواند مهریه خود را به صورت کامل دریافت کند.
گاهی اوقات زنان در زندگی مشترک با مردان زیادی در ارتباط هستند و یا رابطه نزدیکی و نامشروع دارند.

مرد تصمیم میگرد که به دلیل اینکه همسرش رابطه ی نامشروع دارد، او را طلاق بدهد.

حتی اگر زنان نیز رابطه ی نامشروع انجام داده باشند و یا حتی رابطه جنسی آنان با مردان دیگر ثابت شود، بازهم مهریه به آنان تعلق میگیرد. یعنی اگر مردی به خاطر رابطه ی نامشروع زنش بخواهد او را طلاق بدهد، باید مهریه او را بدهد.

تفاوت رابطه نامشروع و زنا

انجام هرگونه عملی که با عفت عمومی جامعه در تعارض باشد، رابطه ی نامشروع میباشد. مثلا در صورتیکه پسر و دختری با هم دوست باشند و میان آنها با ارسال پیامک، حرف های مبتذل و مستهجن رد و بدل شود، رابطه نامشروع تلقی میگردد.

یعنی رابطه ی نامشروع به معنای رابطه جنسی نیست و معاشرت میان دو نفر نیز ممکن است رابطه ی نامشروع باشد.

ولی زنا، به معنای داشتن رابطه جنسی و عمل دخول میان زن و مرد میباشد و کاملا با رابطه نامشروع تفاوت دارد.

مجازات زنای محصنه صد ضربه شلاق حدی میباشد ولی مجازات رابطه ی نامشروع تا نود و نه ضربه شلاق تعزیری میباشد.

رابطه نامشروع و نفقه

بعضی از افراد گمان میکنند که اگر زنی با مرد غریبه رابطه ی نامشروع داشته باشد، دیگر نمیتواند از شوهر خود نفقه گذشته خود را مطالبه کند.

ولی رابطه ی نامشروع و نفقه هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارد. یعنی حتی اگر شوهر بتواند رابطه نامشروع همسرش را اثبات کند، اگر زن بخواهد، میتواند نفقه گذشته خود را از شوهر مطالبه کند.

رابطه نامشروع و طلاق از طرف مرد

در صورتیکه مردی بتواند رابطه ی نامشروع همسر خود را اثبات کند و سپس بخواهد همسر خود را طلاق بدهد، زن از حقوقی مانند اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی محروم میماند.

در حالت کلی اگر مرد بخواهد زن خود را بدون دلیل طلاق بدهد، باید تا نصف اموال خود و اجرت المثل را به زن پرداخت کند.

ولی اگر طلاق از طرف مرد به دلیل ناشزه بودن و تخلف زن در زندگی زناشویی باشد، دیگر این دو حق به زن تعلق نمیگیرد.

اگر زن رابطه ی نامشروع انجام دهد

در موارد بسیاری اتفاق میفتد که زنان شوهردار به دلیل اینکه نمیتوانند از شوهر خود طلاق بگیرند منزل مشترک را ترک میکنند و در منزل دیگری سکونت میکنند و سپس مرتکب رابطه ی نامشروع با مردان دیگری میشوند.

در این موارد مردان میتوانند با اثبات اینکه همسرشان منزل مسکونی را ترک کرده و مرتکب رابطه ی نامشروع شده است، اجازه ازدواج مجدد را از دادگاه بگیرند.

اجازه ازدواجی که در این مورد دادگاه به مردان میدهد، موجب این نخواهد شد که زنان بتوانند به دلیل ازدواج مجدد شوهرشان، طلاق بگیرند.

مراحل شکایت کیفری رابطه ی نامشروع

  1. در صورتیکه قصد شکایت کیفری از فردی به جرم رابطه ی نامشروع را داشته باشید میتوانید مراحل زیر را انجام دهید.
  2. شما میتوانید برای شکایت کیفری ، با وکیل رابطه ی نامشروع به صورت تلفنی مشورت کنید.
  3. به دلیل اینکه شکایت کیفری نامشروع نیاز به تنظیم شکوائیه دارد، اگر اطلاعات کافی برای تنظیم شکوائیه ندارید میتوانید به صورت حضوری با وکیل رابطه ی نامشروع مشورت کنید.
  4. شما میتوانید در صورتیکه تمایلی برای حضور در دادگاه و یا وقت کافی برای شکایت ندارید، به وکیل متخصص نامشروع وکالت بدهید که شکایت را انجام دهد.
  5. در صورتیکه قصد داشتید تا وکیل شکایت رابطه ی نامشروع را انجام دهد مدارک زیر را همراه داشته باشید.

مدارک لازم برای شکایت رابطه ی نامشروع

  1. مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی.
  2. ارائه شاهد معتبر و یا صورت جلسه پلیس.

 

مجازات رابطه نامشروع چیست

قانون گذار طبق ماده 632 قانون مجازات اسلامی رابطه نامشروع را بدین ترتیب تعریف کرده استکه: اگر زن و مرد بین انها علقه وجود نداشته باشد؛به کارهای ناشروع میپردازند از جمله این کارها میتوان به بوسیدن و خوابیدن باهم و … اشاره کرد و همچنین مجازات اینگونه رابطه ها 99 ضربه شلاق رابه همراه دارد و البته شلاق اگر تعریزی باشد 75 ضربه کاهش پیدا خواهد کرد جرم رابطه نیز مجازاتی عمومی را هم در پیش خواهد داشت  و دادستان بدون شکایت نیز میتواند موضوع را بررسی کند.

در صورتیکه اثبات شود و فرزندی از رابطه نامشروع دنیا امده باشد . ( گرفتن شناسنامه برای طفل نامشروع )دراین صورتکه زن و مرد در حالت تاهل باشند و یا نباشند،مجازات این نوع رابطه متفاوت می باشد.مجازات بدون شرط تاهلی ،100 ضربه “شلاق” است و همچنین مجازات برای زنی شوهر دار است و مرتکب  شده باشد مجازاتی همچون “سنگسار” تعیین شده است. البتهرا هم بدانید در دوره های اخیر نیز مجازات سنگسار کم و بیش اجرا میشود اما واقع شدن حکم رابطه نامشروع دلیل نیست مخالفتی با اجرای حکم سنگسار وجود داشته باشد.

در دنیای امروزی که علم و فناوری بسیار پیشرفت کرده ،ارتباط های مردمی نیز گسترش پیدا کرده و گاهی ممکن است همسران با دیدن پیامکی در موبایل همسر خوداین شک بیوفتند که همسرشان با کسی دیگر در ارتباط است.

وکیل برای مجازات رابطه ی نامشروع

وکیل برای مجازات رابطه نامشروع به ما کمک خواهد کرد ؟

استفاده از وکیل برای مجازات رابطه نامشروع چه فوایدی دارد ؟

با ما در ادامه همراه باشید تا با فواید استفاده از وکیل برای مجازات رابطه نامشروع صحبت کنیم.

اگر دراین امر هم زن و هم مرد متهم شناخته شده باشند و هردو برای دفاع از خود نظریات مشابه بهم داشته باشند محکوم نخواهند شد بعنوان مثال هردو طرف بر این عقیده باشند این کار از عمدی نبوده و نمیخواستند.

همچین خطایی رخ دهد وکیل میتواندبه ایشان کمک کنددادسرا دوطرفین رامجازات نکند پس وکیل کارساز خواهد بود.

“برای کسب اطلاعات بیشتر با وکلای موسسه امین تماس بگیرید تا در صورت نیازبه وکیل شما را همراهی کنیم!”

مشاوره حقوقی

همچنین اگر نیازبه مشاور حقوقی دارید با مراجعه به سایت میتوانید برای وکلای موسسه امین با استفاده از فرمیکه در اختیار شما قرار داده ایم پیغامی ارسال کنید و منتظر بمانید تا کارکنان ما در اسرع وقت شما پاسخ دهند.

ایا دادسرا در صورت درخواست شاکی دستوری برای بررسی پرینت پیامک های متشاکی خواهد داد؟

شما علاوه بر اجازه قاضی اجازه قاضی ویژه ای نیز نیاز داریدکه بعنوان قاضی شنود در دادگاه حضور خواهد داشت همچنین قاضی شنود نیز فردی استکه از قوه قضاییه پست و جایگاه خاصی دارد ولی طبق دستورات مقامات عالی قضایی پرونده ها اینگونه هستندکه برای بررسی و رسیدگی انها قاضی رسیدگی کننده و قاضی ویژه،اجازه شنود را نمیدهند بدلیل استکه در دادگاه چنین مساله ای بازگو نخواهد شد.

سوالات مربوط با موضوع

وکیل برای مجازات رابطه نامشروع چگونه است ؟

1-ایا ایا رابطه نامشروع با عکس های برهنه و پیامک خارج از فضای مجازی قابل اثبات است؟

-بله قابل اثبات بوده و مجازات ان نیز 99 ضربه شلاق خواهد بود

2- رابطه نامشروع در فضای مجازی را پلیس فتا میتواند اثبات کند؟

بله میتواند اما در صورتیکه قاضی دستور اینکار را داده باشد و مجازات وی هم شلاق خواهد بود.

اگراین کار توسط زن باشد میتوان گفتکه ناسازگاری صورت گرفته و مرد میتواند اقدام به ازدواج مجددکند.

3-تفاوت میان زنا و رابطه نامشروع چیست؟

در صورت اثبات رابطه نامشروع شلاق برای شما تعزیری می باشد و سوئ پیشینه برای شما ثبت نخواهد شد.

و اما شلاق برای زنا نیز تعزیری نمی باشد و سوئ پیشینه شما تا 2 سال ثبت خواهد شد.

همینطور میزان شلاق شما نیز  100 ضربه

4-ایا ممکن است مجازات را حبس در نظر بگیرند؟

خیر مجازات فقط شلاق

5-اگر همسرم داشتن رابطه را با مرد دیگری را اعتراف کند مجازات خواهد شد؟

بله زیرا جرم محسوب میشود و ایشان نیز در صورت عدم رضایت شما مجازات خواهد شد.

اما ایشان اگر قبل از اثبات این قضیه اعتراف کند و توبه کنند شاید بخشیده شوند

6-برای شکایت رابطه نامشروع کدام مرجع باید مراجعه کرد؟

دادسرای ارشادکه دادسرای متخصص اینکار

7-ایا شلاق برای فرد سوئ پیشینه ایجاد میکند؟

خبر شلاق سوئ پیشینه ای ایجاد نخواهد کرد زیرا تعریزی

مجازات رابطه نامشروع

 

عدالت گستر

برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیر :

09154426004
09154229714
09154569219
05138330803
05138330804

تـــــهــــران

09190801679

  09196128725

  09928608250

یک تیم حرفه ای شماست .

 

وکیل در مشهد