چکچک و سفتهحقوقیکیفریمقالات

قانون چک

چک از دید کلی


امروزه کمتر کسی است که با چک و امور بانکی سر و کار نداشته باشد . رواج روزافزون استفاده از چک و از طرف دیگر آشنایی نداشتن با مقررات و قانون چک گاهی سبب دردسر می شود . بنابراین آشنایی با قوانین و مقررات چک برای همه افراد ضروری و لازم است .
در یک تعریف ساده ، چک سندی است که بر طبق آن صاحب حساب بانکی باصدور چک می تواند خودش شخصا و یا با تحویل چک به فرد دیگر ، از حساب بانکی خود پول برداشت کند.


چک عمده ترین اسناد تجارتی معمول بوده و پس از گسترش عملیات بانکی یکی از مهمترین وسائل دریافت و پرداخت وجه شناخته شده و پس از برات و سفته که تعهد پرداخت هستند چک جانشین پول نقد گردیده است. فوائد و اهمیت چک ناشی از امتیازاتی است که قانون تجارت یا قانون صدور چک به آن داده یا می دهد تا بهترین وسیله سهولت مبادله پول و یا انتقال وجه از فردی به فرد دیگر باشد .

از نظر سیاست پولی و بانکی هر کشور ، حجم چکهای درگردش و نیز پذیرش عام که مبتنی بر اطمینان و اعتماد به روابط پولی در جامعه است همیشه مورد توجه و مطالعه بوده و به همین جهت برای استحکام بخشیدن به مقبولیت آن ، دولتها کوشش زیادی برای حفظ ارزش چک و ممانعت از صدور چکهای بی محل نموده اند .

همه چیز درباره قانون چک

تصویب قانون مهم وصول چک در مجلس

نمایندگان مجلس مصوب کردند: هرگاه موجودی حساب از مبلغ چک، کمتر باشد، همه موجودی به دارنده چک داده شود.

 

همیشه بخاطر داشته باشید. مسائل مشابه حقوقی الزاماََ راه حل مشابهی ندارند بدون مشورت با وکیل یا مشاور حقوقی هیچ گونه اقدامی انجام ندهید.

عدالت گستر

برای مشاوره با شماره های زیر تماس بگیر :

۰۹۱۵۴۴۲۶۰۰۴
۰۹۱۵۴۲۲۹۷۱۴
۰۹۱۵۴۵۶۹۲۱۹

تـــــهــــران

۰۹۱۹۰۸۰۱۶۷۹

  ۰۹۱۹۶۱۲۸۷۲۵

  ۰۹۹۲۸۶۰۸۲۵۰

یک تیم حرفه ای شماست .

 

وکیل در مشهد

موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است.

 

 

وکیل مشهد

موسسه حقوقی عدالت گستر با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و وکالت در مراجع حقوقی کیفری دیوان عدالت خانواده و سایر مراجع حقوقی و اداری توسط وکیل و مشاوره حقوقی در مشهد می باشد.

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام
  خسته نباشید
  من چندفقره چک ازیک شرکت معتبردرمشهددارم بخاطراینک اجناسی روارسال کردم مبلغ چک های ک الان برگشت خورده۲۸۰میلیون هستش واینطورک معلوم هست چکهای ک هرماه تاسال۹۷صادرکردن برگشت میخوره واوناروهم میخوام اقدام قانونی کنم ولازم ب ذکرهست من چندچک خرج بازارکردم ک متاسفانه اوناهم برگشت خورده؟حالاسوالم اینه بازاریها چکها روچون اعتباردارم بهم برگردونن تا خودم اقدام کنم..یک وکیل خبره میخوام ک توی چک واردباشه هرچه سریعترچکهامو نقدکنه؟ممنون میشم راهنماییم کنید ودرصورت امکان وکالتم قبول کنید؟

  1. سلام
   مرسی
   درپاسخ ب سوال شما هم وطن گرامی به عرض می رسانم:چک برگشت خورده ک ان هم در بازارخرج کرده ایدبایداصولی دارد ک مجددابه نام شما برگشت داده شود وهمچنین اگر شخص دیگری غیرازشما ان چک را برگشت زده است باید این حق وحقوقات رابه شما منتقل نماید تافقط شما طرف دعوی قرارگرفته تابتوانیم سریعترپرونده چک شما راب جریان بیندازیم.
   دوما:درخصوص چک های ک هنوز سررسیدان نرسیده است نمی توانید به اجرا یا حتی اقدام قانونی انجام دهید.

   درنهایت با توجه به اینک چک از جمله اسناد معتبر در قانون تجارت میباشد یک وکیل خبره در امور چک دراین ضمینه پرونده شما را بعهده گیرندتاحکم ب نفع شما را اخذ نمایند.موسسه حقوقی عدالت گسترمشهد باهمکاری بهترین وکلای دادگستری شما هم وطنان گرامی را راهنمایی و یاری می نماید..باتشکرازنگاه دقیق شما

 2. سلام من چندچک دست یکی ازدوستانم دارم ولی به دلیل مشکلات مالی وعدم تمکن مالی نتوانستم چک ها پاس کنم؟وازانجای که معسرازپرداخت کل بدهی(مبلغ کامل چک ها) شدم باتوافق دوستم هرماه مبلغی علی الحساب به ایشان پرداخت می نمایم؟حال سوالم این است اگر دارنده چک اقدامی باان چک ها علیه بنده کند؟چکارکنم؟

  1. باسلام.درخصوص چک های صادرشده. درصورتی که دوست گرامیتان(دارنده چک ) هم چک ها را برگشت بزنند واقدام قانونی علیه شما نمایند درصورت نداشتن اموال ثبتی درنهایت با تقویم دادخواست اعسار وثابت شدن این امر(عدم تمکن مال) بدهی شما تقسیط خواهدشد وهرماه باتوجه به اقساط بدهی خویش راپرداخت می نمایید.

   دوما:درخصوص توافق فی مابین شما ودارنده چک(که ماهیانه مبلغی به دارنده بپردازید)اگرنقدا پرداخت خواهیدنمودحتمن یک رسید بابت برداخت بدهی چک ها دررسیدقیدنموده ورسیددریافت کنیداز دارنده ..واگرازطریق بانک پرداخت می نمایدازعابربانک شخص خود به کارت خوددارنده چک واریزی داشته باشید..که درنهایت اگرکاربه مراجع قضایی کشیده شود..این رسیدها ویا واریزی ها . مدرکی دال برپرداختی شماباشد…
   موفق باشید

 3. سلام، من چند تا چک دارم که تاریخ همه انها سال ۹۰/۰۲/۱۵ هست و تا الان برگشت نزدم و شکایت هم نکردم و ایا اگر الان شکایت کنم می توانم خسارت تاخیر تادیه و دادرسی از تاریخ سر رسید بگیرم یا نه؟ لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید

 4. با سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم در دادگاه تجدید نظر چک حقوقی صدای ضبط شده جلسه میتونه کمک به واقعیت بکنه یا نه!!!؟ضبط صدای جلسه بدون آگاهی طرف مقابل جرم محسوب میشه یا نه؟ اگر جرم محسوب میشه چه مجازاتی داره؟

  1. صرف ضبط صدا جرم نیست اما اگر شرایط ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه ای وجود داشته باشد جرم است : «هر کس از طریق سیستم رایانه‌ای یا مخابراتی فیلم یا تصویر یا صوت دیگری را تغییر دهد یا تحریف نماید و منتشر سازد یا با علم به تحریف یا تغییر، انتشار دهد، به نحوی که منجر به هتک حرمت یا ضرر غیر گردد به حبس از نود ویک روز تا شش ماه یا پرداخت جزای نقدی از دو میلیون و پانصد هزار تا پنج میلیون ریال محکوم خواهد شد

 5. باسلام. بنده در قبال فروش ملک چکی به مبلغ ده میلیون تومان از خریدار گرفتم که بعد از ۱۹ماه هنوز وصول نشده.البته چک در تاریخ ثبت شده برگشت خورده. هیچ آدرسی از صادرکننده چک ندارم. لطفا کمکم کنید خریدار و مشاور املاکی که مبایعه نامه تنظیم کردند متاسفانه از شرایط نامطلوب مالی بنده در آن زمان سوءاستفاده کردند.

  1. سلام علیکم.شما باید طرح دعوای حقوقی بکنید.اگر آدرس مشحصات صادر کننده چک در گواهی عدم پرداخت درست است،طرح دعوا در حوزه قضایی آن آدرس واگر درست نیست.با عنوان مجهول المکان بودن اقامتگاه خوانده(صادر کننده چک)در حوزه قضایی محل سکونت خودتان طرح دعوا با موضوعیت مطالبه وجه چک،تأحیر تأدیه وخسارات وهزینه دادرسی.نمایید.

 6. سلام آیا میشود همزمان برای یک دعوا هم شکایت کیفری درخواست کرد و هم شکایت حقوقی؟مثل چکی که شرایط شکایت کیفری را داشته باشد و همزمان شکایت حقوقی هم از خوانده بکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا